Editör

köpek ısırması ve kuduz aşısı

13-11-2019 20:31:22

Sahipsiz olması durumunda kuduz ve tetanoz olması gereken üzücü durum. ufak sıyrık bile olsa aşı olmanız gereklidir. eğer köpeği takip edebilirseniz ve 10 gün içerisinde ölmezse 1 doz tetanoz aşısı artı 3 doz kuduz aşısı olursunuz. Yok köpek sahipsiz ise kuduz aşısını 5 doz olmanız gereklidir.
aşıları acıbadem vs gibi özel hastahanede olamazsınız herhangi bir hastahanede de olamazsınız. her ilde belirlenen devlet hastahanesinde olmanız gerekmektedir.
köpek ısırması durumunda öğer köpek kuduz ise ve kafanıza yakın bölgeden ısırmış ise şansınız az. yada durumunuz ciddi hemen hastahaneye gidin. eğer benim gibi bir piknikte ay ne tatlı seviyim bunu diyip köpek elinizin tadına baktıysa ve eliniz kanadıysa doğruca hastahaneye gidin.
bursa da rentıpa gittim. çekirge devlet hastahanesini önerdiler. orada acilden kayıt yapıp muayene oluyorsunuz. hemen tetanoz ve kuduz aşısının ilk dozunu yapıyorlar. hiç acıtmıyor sanmayın. kuduzda problem yok ama tetanoz ertesi gün başlamak üzere 4 gün ağrıyor. sonra size enfeksiyon bölümüne yönlendiriyorlar ertesi iş günü muayene olmak için sabah 8:00 de randevu veriyorlar. doktor 9 buçukta geliyor. daha önce kaydınız olduğu için erken alıyorlar ama. dışarıda muhtemel hastalık hastası 20 kişi bekliyor cık cık cık tan sonra önce içeri giriyorsunuz. olayı anlatıyorsunuz. işin ciddiyetinin farkında olduğunuzu beyan eden bi kağıt imzalıyorsunuz. sonra uzman doktor sizin için aşı takvimi hazırlıyor. olay günü ayın 25'i ilk aşı 26 sı. (Tetanoz artı 1. kuduz) 2. aşı ayın 29 u, 3. aşı sonraki ayın 2 si gibi giden 4 aşı planlanıyor. muayenede doktor köpeği bulabilir misin dedi hayır dedim. o zaman 5 doz dedi. dozların bi zararı var mı dedim yok dedi. yapmam veya yapmamam gereken bir şey var mı dedim yok dedi.
2. aşıyı olmak için devlet hastanesi girişinden tekrar kayıt olmanız gerekiyor. aşıyı hemen yapıyor stajerler sıra yok.
elinizde aşı oldukça imzalanan bir kağıt oluyor. ayrıca devlet hastahensinde bu kayıtlar olay günü olay şekli vs tutulıuyor. daha önce köpek tarafından ısırıldınız mı diye bir soru var çok garip. kaşınan biri misiniz diyor yani. ben ilk defa ısırıldım bir daha köpek kedi sevmem..
bu arada olur da köpek sevesiniz gelirse ıslık çaldığınızda size bakıp kuyruk sallamıyosa bulaşmayın. yemek yiyosa bulaşmayın. kulağında küpe yoksa bulaşmayın sahipsiz ise bulaşmayın. ya da kısaca kediye köpeğe bulaşmayın.
ayrıca insanlar maceralarınızı geçmiş olsun diye değil sırıtarak dinliyorlar. köpek tarafından ısırılmak hiç karizma değilmiş onu öğreniyorsunuz : )

Eskiden kuduz aşıları göbekten yapılırmış. çok fazla yapılırmış. canım tavşana kuduz bulaştırılıyormuş ve tavşan ölünce omuriliğini kurutup hastalara zerkediliyormuş. bu durumda da yan etki olarak eğer kuduz değilseniz kuduz olma riskiniz oluyormuş. araştırmalarıma göre bu risk kaldırılmış. aşılar artık çok daha gelişmiş bir yöntemle üretiliyormuş ve risk yokmuş. aşı zaten ufacık bişey. omzunuzdan yapılıyor ve acımıyor. penisilin gibi. sıvıyı bir toz ile karıştırıyorlar. diğer bir rivayet ise kuduz aşısı olmazsan polis zoruyla aşı olmaya götürülmen. internette de çevremde de duydum evraklarda öyle birşey yazmıyor. durum hakkında bilgilendirildim işin ciddiyetinin farkındayım tüm sorumlulukları kabul ediyorum yazıyor. polisin aramasını beklemeyeceğim 5 aşıyı da olacağım fakat olmazsam da muhtemelen aramazlar. gerçi benim için kara kağlı defter sayfası doldurdular belki de ararlar. ama durum şu milyonda bir de olsa eğer sizi ısıran kedi köpek kuduz ise ve aşı olmadıysanız şansınız yok. hastalık belirtileri 8 hafta ile 2 yıl sonra ortaya çıkıyor ve yüzde yüz ölüyorsunuz. ihmal edilecek bişey değil. aşıların uzman doktorun dediği ne göre bir zararı da yok. aşı miktarı kiloya göre belirlenmesi gerekiyormuş ama öyle bişey olmadı. siz en iyisi aşınızı olun.

An itibarı ile 3. aşımı olmuş durumdayım. kayıt kara kaplı defter vs biraz bekliyorsunuz. 3. aşıyı olduğunuza dair girişler yapılıyor. memur aşıyı hazırlarken aşı olmak zorunlu mu dedim? evet dedi. peki olmazsak polis zoruyla getiriliyormuş doğru mu dedim evet doğru dedi.


Cevap Yazabilmek İçin Giriş Yap Yada Ücretsiz Kayıt Ol